Lodní kufr nebo příruční zavazadlo? Co si zabalit a co není potřeba?
Předem upozorňuji, že dnešní článek bude z mého holčičího pohledu na věc. Takže pánové, nedivte se, že píší o dívčí kosmetice a ženském pohledu. Přece jenom si ale myslím, že i mužské populaci může být tento článek k užitku. Slibuju, budu hodná. Každý si tu najde to svoje.
Když přišel den D a já měla před sebou seznam věcí, které bych si ráda vzala sebou na Nový Zéland, měla jsem trošku obavy, že to nedopadne dobře.
Zabalit si věci na celý rok do jedné 46 litrové krosny byla pro mě trochu výzva. Říkala jsem si: ,,holka to nic, to zvládneš.”
Ono je potom ve finále jedno, jestli někam odjíždíte na 2 týdny nebo na celý rok. Důležité je si říct, co budete potřebovat a bez čeho se obejdete.
Další důležitou věcí je, do jakého ročního období na Zéland přiletíte. My jsme přiletěli do Aucklandu 24. září, takže už bylo jaro a celých 9 měsíců nás čekalo krásné počasí než začne zima.
Jelikož jsem věděla, že život na Novém Zélandu bude o žití v autě, práci na sadech, turistice a samém dobrodružství, nemusela jsem se starat o přehnanou kosmetiku, podpatky nebo večerní šaty. Tyto věci jsem nahradila hydratačními krémy, pohorkami a starým oblečením, o kterém jsem věděla, že ty už se do Česka nevrátí.
Jediné, za co jsem vynaložila více peněz a věděla jsem, že to bude potřeba, byly dobré pohorky a bunda. Četla jsem si totiž hodně článků ze zkušeností lidí, kteří si tyto věci kupovali až na Novém Zélandu a zaplatili za ně o mnoho více peněz než v Česku.
Jak teda, zhruba, vypadal můj seznam věcí?
Dámská HUSKY bunda s vodním sloupcem 15 000 jaro/podzim
1 mikina The North Face
Tílko, trička s krátkým rukávem, 1 sportovní šaty a termo triko
1 kraťasy, dlouhé kalhoty
Plavky, ponožky a spodní prádlo na týden. Ponožky jsme si taky koupili kvalitnější a teplejší jak na turistiku, tak na zimu.
Tenisky a žabky
Rychloschnoucí ručník
Kšiltovka
Plaštěnka (pončo) Decathlon
Respilon R-shield. Tento šátek je super jak proti prachu, bakteriím, ale také pro alergiky. Má totiž všitou roušku s nanovláken, které zachytí tyto nečistoty, a zároveň je stylový.
Vodní filtr Sawyer. Super věc do zemí, kde se nedoporučuje pít voda z kohoutku a nechcete stále kupovat balenou vodu a plýtvat tak plasty. Navíc se vždycky hodí do hor, když spíte na chatách. Na těchto místech je voda k dispozici, ale před použitím se musí převařit nebo právě přefiltrovat. My jsme si tento filtr pořídili na stránkách https://www.4camping.cz/ za 1 250 Kč. Další pozitivum této malé, ale úžasné věcičky je, že má v podstatě nekonečnou životnost, protože dokáže přefiltrovat až 378 000 litrů vody.
Už na začátku jsme věděli, že si budeme chtít dovést spoustu pěkných vzpomínek. Proto jsme trošku zainvestovali a koupili si nového miláčka. Je to miláček Fujifilm XT30. Jak už jste mohli vidět několikrát, i na tomto webu máme svoji fotogalerii s těmi nejlepšími fotkami a zároveň zážitky, které jsme zažili.

Další důležitou věcí, kterou jsme sebou brali, byla lékárnička. Obvazy, náplasti, nějaké prášky od bolesti a alergie, dezinfekce, ale i antibiotika, které se mi podařily získat přes mého obvodního lékaře na předpis. Ze začátku mi je předepsat nechtěl, ale když jsem mu oznámila, že odjíždím až na Nový Zéland, kde budu více než rok, předepsal mi je.
Manikúra a kosmetika. Jak už jsem říkala. Přehnanou kosmetiku v podobě make-upu jsem vyměnila za hydratační krémy a tuhou kosmetiku. Když říkám tuhá kosmetika, myslím tím tuhý deodorant, tuhé mýdlo na tělo a tuhý šampón. Můžu to jenom doporučit. Zaprvé nezabere vám to tolik místa a zadruhé nemusíte se obávat, že vám to vyteče do batohu. Navíc je to ZERO WASTE, takže šetříte přírodu od plastů. Přece jenom, abych se i tady cítila někdy jako holka, dovezla jsem si jednu řasenku, korektor a lak na nehty.
Další skvělou věcičku, kterou jsem si dovezla byl tento holící strojek. Nepotřebuje žádné nabíjení. Stačí si jen koupit žiletky, které seženete v každém Barber Shopu a jedete. Navíc je ZERO WASTE, takže další super věcička.
Poznámka: pánové pokud si přivezete holící strojek, dejte si pozor na to, jak si jej budete nabíjet, ať nezapomenete na to, že máte evropskou koncovku a tady vám sedět nebude. Nejednodušší řešení je USB koncovka.
Nezbytnou součástí mého batohu byla také čelovka, která se vám tu bude hodit opravdu hodně často a plecháček s motivem, který vám připomíná domov.
Co určitě doporučuji, tak je druhý mobilní telefon. Klidně ať je starý, důležité je, že do něj vložíte českou SIM kartu pro získávání informačních zpráv, verifikačních kódů, ale také jako další baterku. Navíc, vždy když chodíme na vícedenní treky, druhý mobil si bereme sebou, plně nabitý, abychom v případě vybitého prvního mobilu mohli vyměnit SIMky a mít tak stále signál a baterii v případě potřeby.
Jako poslední věc, kterou jsem si zabalila, byl blok s tužkou na psaní, a všechny potřebné vytištěné dokumenty.
Working holiday visa
Smlouva o uzavření cestovního pojištění
Letenky
A důležité informace, které jsme potřebovali mít u sebe.
Všechny důležité věci jako doklady a elektroniku včetně externího disku jsem nosila v malém vaku. Použila jsem jej jako příruční zavazadlo do letadla. Je skladné, můžete ho používat kdekoliv a není moc těžké.
Jak už jsem psala na začátku. Je důležité v jakém období přiletíte. Podle toho je dobré si zabalit a nachystat se.
Za mě nebylo důležité, abych si tahala zbytečné množství oblečení nebo kosmetiky. Všude existují obchody nebo second handy, kde si můžete za babku nějaké to oblečení dokoupit.
Co za mě radím všem, tak je určitě to, ať to nepřeháníte. Neberte si zbytečně moc věcí. Vždycky a všude se dají koupit. Dokonce i zubní kartáčky CURAPROX, na kterých hodní lidí tak lpí.
Vemte si, co je pro vás důležité, co zužitkujete a co vám nebude líto vyhodit nebo zničit.
Poslední věc, která se mi osvědčila, byla určitě volba krosny. Je pohodlnější, hodíte ji na záda a jdete. Nemusíte se tahat a otravovat s velkým lodním kufrem plných nadbytečných věcí.